כניסה לחברים רשומיםהרשם לניוזלטר


זכיינות קפנטו
זכיינות בליקר בייקרי
זכיינות אספרסו בר
זכיינות קופיקס
קפה ג'ו_GO
זכיינות איי לק
זכיינות סחוט
זכיינות ג'נטלמן
זכיינות עידן 2000

זכיין הקפה כשל וטען: "גורילה בר" לא עזרה לי

6/12/2015
זכיין הקפה כשל וטען: "גורילה בר" לא עזרה לי

פסק דין שהתקבל לאחרונה בבית משפט השלום בתל אביב שופך מעט אור על היחסים שבין רשתות מסעדות לבין הזכיינים המפעילים את הסניפים שלהן: בעלי רשת בתי הקפה "גורילה בר" ביקשו לפרוע שטר חוב בסך 200 אלף שקל שהפקיד אצלם אחד מזכייניה לפני שסגר את הסניף שלו על רקע חוסר הצלחה. אבל השופט עדי הדר  הפחית את הסכום משום שהרשת לא העניקה לזכיין ייעוץ מקצועי, תפעולי ושיווקי ברמה סבירה, כפי שהתחייבה.

במרס 2013 נחתם הסכם זכיינות של רשת בתי הקפה "גורילה בר" לפתיחת סניף בנתניה. אביו של רוכש הזכיינות חתם כערב על שטר חוב בסך 200 אלף שקל.

אבל הסניף כשל, והרשת הגישה בקשה לביצוע השטר בהוצאה לפועל, מאחר שהזכיין ביקש להשתחרר מההסכם. האב התנגד לביצוע השטר וטען שהרשת לא עמדה בהתחייבותה לתת ליווי צמוד לבנו בחודשיים הראשונים של פתיחת הסניף, אף שידעו כי הוא חסר ניסיון בניהול בתי קפה. לטענתו הבן נאלץ להתמודד עם פעולות כמו הכשרת העובדים והשגת התפריט בעצמו, בניגוד להבטחות הרשת.

האב גם טען שבמהלך הפגישות הציגה הרשת בפניהם מצגי שווא לגבי הרווחים הצפויים להם, וגרמה להם להשקיע כמיליון שקל. לטענתו, גודל האסון התגלה להם כחודש אחרי, כשהוצאות התפעול היו גבוהות בעשרות אלפי שקלים ממה שהרשת הכינה אותם, וששלושה סניפים של הרשת נסגרו תוך כמה חודשים. משכך, טען האב, מדובר ב"עקיצה" שכל מה מטרתה היא לגבות את דמי הזיכיון בסך 80 אלף שקל. לטענתו, הרשת הטעתה אותו ואת בנו כשפעלה בחוסר תום לב בניהול המו"מ עמם, ובפעולותיה גרמה לקריסתם הכלכלית. מאחר שהרשת אחראית לקריסת הסניף, טען, היא אינה רשאית לתבוע מכוח שטר החוב. הרשת הכחישה את כל טענות האב. היא עמדה על כך שסיפקה לבנו עזרה בהקמת הסניף אף שמעולם לא התחייבה לכך בהסכם. היא הסבירה גם שאינה אחראית לרווחיות העסק, והסיבה האמיתית לסגירת הסניף היא שבנו לא הצליח כפי שציפה, וכעת הוא מנסה להתחמק בכל דרך מההסכם.

השופט עדי הדר דחה את רוב טענות ההתנגדות של האב. לדעתו, האב לא הוכיח שנמסרו לו ולבנו מצגים שקריים במהלך המו"מ, ולנוכח העובדה שהשניים הודו שלא טרחו לקרוא את החוזה, נראה שהם אלו שבחרו להתעלם מהאזהרות הברורות שהופיעו בו. יתרה מכך, האב לא טרח להביא זכיינים אחרים שיעידו על התנהגותה חסרת תום הלב של הרשת. עם זאת, השופט מצא בסיס לטענה כי הובטח לזכיין ליווי מקצועי. מחדלה של הרשת לעמוד בהתחייבויותיה המעטות שבחוזה – המנוסח במובהק לטובתה – יש בו כדי להשפיע על הסכום הסופי שייפסק לטובתה בעקבות הפרת הסכם הזכיינות על ידי הבן. ואולם, השופט הבהיר לאב, כי המרחק בין הפרת התחייבות ועד הטענה כי מדובר בעוקץ – רב הוא, והאב לא הוכיח כי בהתנהלות הרשת היה גוון פלילי של מרמה. לבסוף נקבע שסכום החוב של הזכיין עומד על 171,068 שקל, שממנו יופחתו 25% בעבור הפרת ההתחייבות, כך שעל הבן ואביו לפצות את הרשת ב-128,301 שקל.

מהות הזכיינות היא שרשת מזכה מוכרת לזכייניה שירותי ניהול הכוללים תמיכה רציפה בתמורה לתמלוגים שוטפים. במקרים רבים חוסר הצלחה של רשתות מזכות נובע מאימוץ מודל זכייני שאינו מתאים או מניהול לקוי של הזכיינים. תשתית נכונה, גיבוש מודל זכייני נכון, ספר נהלים מדויק, חוזה זיכיון מנוסח כראוי, גיוס זכיינים איכותיים ומגננוני תמיכה ובקרה, הם אשר מובילים להצלחה בזכיינות.

קרא עוד...

להלן 10 טיפים מנצחים אשר יאפשרו לך, הזכיין הפוטנציאלי לקבל ההחלטה מושכלת ונכונה, אשר תשפיע על הצלחתך ברכישת הזיכיון וישפכו אור על כדאיות העסקה...

 

 

  

 

קרא עוד...

המרכז לקידום זכיינות בישראל רואה בכללי אתיקה בזכיינות ערך עליון הן ביחסים הטרום חוזיים והן ביחסים השוטפים בין רשת מזכה לבין זכייניה וזכייניה הפוטנציאליים. לנוכח העובדה כי בארץ אין חוק אשר מסדיר את הפעילות של ענף הזכיינות וכי חסרים סטנדרטים שישמרו על התנהלות ראויה ביחסים שבין רשתות מזכות ובין זכיינים, יישום של כללי אתיקה בענף הינו בעל חשיבות...

קרא עוד...

זכיינות קופיקס

צור קשר

מלא פרטים וניצור אתך קשר בהקדם
*הקלד את הקוד הבא

אודות  זכיין  זכיינות למכירה  זיכיון לקופיקס  זכיינות למכירה  זכיינות בתי קפה  זיכיונות  ספר נהלים  זכיינות ארומה  זכיינות קופיקס  זכיינות רולדין  זיכיון לבית קפה  הזדמנויות עסקיות  זכיינות  מאמרים  מימון   צור קשר  קוד אתי לזכיינות  חוזה זיכיון  הלוואות לעסקים  דרושים  שיווק דיגיטלי   כנס זכיינות 2014   עסקים למכירה  זכיינות כאן

המרכז לקידום זכיינות בישראל l פרנקס יעוץ עסקי בע"מ l רח' דרך החורש 4, בית אפריקה ישראל, ת.ד 12822 יהוד 56470 l טל' 1-700-720-720 l פקס: 03-5322567