כניסה לחברים רשומיםהרשם לניוזלטר


זכיינות איי לק
זכיינות עידן 2000
זכיינות קופיקס
קפה ג'ו_GO
זכיינות סחוט
זכיינות ג'נטלמן
זכיינות אספרסו בר
זכיינות בליקר בייקרי
זכיינות קפנטו

משמעותו של זיכרון דברים לפני חתימה על הסכם זיכיון

במקרים רבים מתקיימת מציאות לפיה רשת וזכיין לעתיד מחליטים לחתום על מסמך עקרונות כשלב מקדמי לפני שהם חותמים על הסכם זיכיון. הדבר מכונה "זיכרון דברים" לקראת הסכם זיכיון או מסמך עקרונות בזכיינות ושכיח כאשר הזכיין והרשת נמצאים בשלבים מתקדמים במשא ומתן אבל עדיין לא הבשילו כל התנאים לחתימה על הסכם זכיינות סופי או שנחוצים דברים נוספים עד לניסוח סופי של הסכם זכיינות. עד כמה מסמך כזה נחוץ? מה הוא צריך לכלול ומה המעמד המשפטי שלו?
25/12/2013

זיכרון דברים לקראת רכישת זיכיון, ברוב המקרים, הינו הסכם מחייב לכל דבר. המשמעות של כך היא שלמרות שיש בזיכרון הדברים חוסרים ועדיין לא קיים הסכם זיכיון חתום בין הצדדים, עדיין בחתימה על המסמך עשו לעצמם הצדדים הסכם מחייב לכל דבר והם מחויבים מבחינה משפטית לפעול על פיו. לפיכך, יש לתת תשומת לב מיוחדת לפני חתימה על מסמך שכזה ואף מומלץ להימנע ממנו כפי שיפורט בהמשך. במקרים מסוימים יש הכרח לקיומו של מסמך עקרונות בטרם החתימה על הסכם זכיינות ועל כן המסמך צריך לכלול מספר דברים מהותיים כגון זהות הצדדים, שם המותג, מיקום או אזור הסניף, הצהרות הרשת מוכרת הזיכיון, ההצהרות של הזכיין, גובה דמי הזיכיון ואופן התשלום שלו, גובה התשלומים החודשיים (התמלוגים) שהזכיין ישלם לרשת, טריטוריית הזיכיון, תקופת הזיכיון ואופציה להארכה, זכות סירוב ראשונה לזיכיון נוסף ודברים אשר נחשבים מהותיים בעיני הצדדים. במקרה של רכישת זיכיון פעיל יש להתייחס למחיר עבור הזיכיון הפעיל וכן תנאי לכך שבעל הנכס מאשר את זהות השוכר החדש (הזכיין אשר נכנס בנעלי הזכיין מוכר הזיכיון).
ברוב המקרים מסמך עקרונות או זיכרון דברים לזיכיון אינו דבר הכרחי בין הרשת והזכיין, וטוב יעשו הצדדים אם ימנעו ממהלך כזה שכן מערכת בתי המשפט הכירה במסמך מעין זה כהסכם מחייב לכל דבר ואיתו הגיעו שורה של מחלוקות בין הצדדים אשר המסמך (בדרך כלל בין עמוד אחד לשני עמודים) אינו נותן להן פיתרון. חשוב לציין כי כיום בתי המשפט מתייחסים לזיכרון הדברים כמסמך משפטי מחייב גם אם אינו כולל את כל הפרטים הנחוצים לעסקה וגם אם אינו נוסח על ידי משפטן שכן הדבר נובע מכך שבית המשפט נותן חשיבות רבה לכוונת הצדדים שלפני החתימה ומשלים את הפרטים החסרים במקרה של מחלוקת לפי התרשמותו מכוונות הצדדים.
במידה ובכל זאת מחליטים הצדדים לחתום על זיכרון דברים/מסמך עקרונות ולא מוכנים להמתין להסכם זיכיון אשר יכיל את כל פרטי העסקה הנחוצים יש לדאוג לכך שהמסמך יכיל את כל הפרטים כך שהמסמך יגדיר את העסקה, מהותה, מחירה, מועדי תשלום, טריטוריית זיכיון וכמובן יתנה את האמור במסמך בכך שהסכם זיכיון מחייב ייחתם רק לאחר ביצוע מעמיק של כל הבדיקות המשפטיות והאחרות הנדרשות אשר ייהיו משביעות רצון.
חשוב להדגיש כי הנושא מורכב ואינו פשוט ומומלץ מאוד שלא להקל בו ראש. תכנון נכון וקפדני של מהלך רכישת זיכיון יכול להקטין את הסיכון, להגביר את הסיכוי ולחסוך כסף גדול בעתיד ועוגמת נפש רבה שניתן למנוע אותה על ידי ליווי של יועץ עסקי מומחה בזכיינות וכן עורך דין בקיא בתחום של המשפט המסחרי.


האמור אינו מהווה יעוץ משפטי/עסקי או תחליף ליעוץ משפטי עסקי בזכיינות. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.

מהות הזכיינות היא שרשת מזכה מוכרת לזכייניה שירותי ניהול הכוללים תמיכה רציפה בתמורה לתמלוגים שוטפים. במקרים רבים חוסר הצלחה של רשתות מזכות נובע מאימוץ מודל זכייני שאינו מתאים או מניהול לקוי של הזכיינים. תשתית נכונה, גיבוש מודל זכייני נכון, ספר נהלים מדויק, חוזה זיכיון מנוסח כראוי, גיוס זכיינים איכותיים ומגננוני תמיכה ובקרה, הם אשר מובילים להצלחה בזכיינות.

קרא עוד...

להלן 10 טיפים מנצחים אשר יאפשרו לך, הזכיין הפוטנציאלי לקבל ההחלטה מושכלת ונכונה, אשר תשפיע על הצלחתך ברכישת הזיכיון וישפכו אור על כדאיות העסקה...

 

 

  

 

קרא עוד...

המרכז לקידום זכיינות בישראל רואה בכללי אתיקה בזכיינות ערך עליון הן ביחסים הטרום חוזיים והן ביחסים השוטפים בין רשת מזכה לבין זכייניה וזכייניה הפוטנציאליים. לנוכח העובדה כי בארץ אין חוק אשר מסדיר את הפעילות של ענף הזכיינות וכי חסרים סטנדרטים שישמרו על התנהלות ראויה ביחסים שבין רשתות מזכות ובין זכיינים, יישום של כללי אתיקה בענף הינו בעל חשיבות...

קרא עוד...

סמארטפון

צור קשר

מלא פרטים וניצור אתך קשר בהקדם
*הקלד את הקוד הבא

אודות  זכיין  זכיינות למכירה  זיכיון לקופיקס  זכיינות למכירה  זכיינות בתי קפה  זיכיונות  ספר נהלים  זכיינות ארומה  זכיינות קופיקס  זכיינות רולדין  זיכיון לבית קפה  הזדמנויות עסקיות  זכיינות  מאמרים  מימון   צור קשר  קוד אתי לזכיינות  חוזה זיכיון  הלוואות לעסקים  דרושים  שיווק דיגיטלי   כנס זכיינות 2014   עסקים למכירה  זכיינות כאן

המרכז לקידום זכיינות בישראל l פרנקס יעוץ עסקי בע"מ l רח' דרך החורש 4, בית אפריקה ישראל, ת.ד 12822 יהוד 56470 l טל' 1-700-720-720 l פקס: 03-5322567